Narody Europy Środkowej powinny zjednoczyć się, aby zachować swoje chrześcijańskie korzenie, ponieważ Europa Zachodnia eksperymentuje z rodzinami tej samej płci, imigracją i ateizmem, powiedział w czwartek węgierski premier Viktor Orban.

Orban przemawiał na uroczystości inaugurującej pomnik upamiętniający traktat z Trianon, który został podpisany po pierwszej wojnie światowej i doprowadził do ponownego narysowania map Europy. W rezultacie tego porozumienia Węgry straciły znaczną część swego etnicznego terytorium.

„Europa Zachodnia zrezygnowała z … Chrześcijańskiej Europy i zamiast tego eksperymentuje z bezbożnym kosmosem, tęczowymi rodzinami, migracją i otwartymi społeczeństwami” – stwierdził Orban w przemówieniu.

Powiedział, że pomnik w pobliżu budynku parlamentu w Budapeszcie, jest wezwaniem do narodów Europy Środkowej do wzmocnienia sojuszu i zgromadzenia się wokół tego, co nazwał „polskim okrętem flagowym”.

W Polsce, głównym sojuszniku Węgier w Europie Środkowej rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) prowadzi społecznie konserwatywną platformę i uczyniła z opozycji wobec ideologii LGBT kluczowy element swojej strategii wyborczej.

W ostatni weekend w Budapeszcie z budynków miejskich  zerwano dwie tęczowe flagi, co wywołało ostrzeżenie ambasady USA, że “grupy neonazistowskie nie mogą być tolerowane”.

Wielu Węgrów nadal postrzega traktat z Trianon jako traumę narodową, ponieważ pozbawił ich państwo dwie trzecie terytorium  i pozostawił miliony etnicznych Węgrów na terenach dzisiejszej Rumunii, Słowacji, Serbii, Austrii i Ukrainy.

Na ścianach pomnika można odczytać nazwy ponad 12 000 wiosek i miasteczek, które przed traktatem były częścią Węgier. Granitowy blok podzielony na kilka części otacza płomień.

W ramach wysiłków na rzecz przywrócenia poczucia jedności narodowej Orban przyznał obywatelstwo etnicznym Węgrom mieszkającym poza granicami kraju, a także prawo do głosowania w wyborach. Ich głosy pomogły Orbanowi uzyskać zdecydowaną większość w wyborach parlamentarnych.