Czołowy amerykański operator rurociągów paliwowych, Colonial Pipeline, zamknął całą swoją sieć, źródło prawie połowy dostaw paliwa dla wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, po cyberataku, który według firmy został spowodowany przez oprogramowanie ransomware.

Zamknięcie wzbudziło obawy o skokowy wzrost  cen na stacjach benzynowych  i zwróciło uwagę na to, jak krytyczna infrastruktura energetyczna USA jest podatna na ataki hakerów.

Colonial transportuje 2,5 miliona baryłek dziennie benzyny, oleju napędowego, paliwa do silników odrzutowych i innych produktów rafinacji  8850 kilometrami rurociągów łączących rafinerie na wybrzeżu Zatoki Perskiej ze wschodnimi i południowymi Stanami Zjednoczonymi.

Firma poinformowała, że ​​zamknęła systemy, aby powstrzymać zagrożenie po uzyskaniu informacji o ataku w piątek.

Podczas gdy dochodzenie jest na wczesnym etapie, jeden z byłych urzędników i dwa źródła branżowe stwierdziły, że hakerzy to prawdopodobnie wysoce profesjonalna grupa cyberprzestępców. Śledczy badają, czy odpowiedzialna jest grupa nazwana przez społeczność badaczy cyberbezpieczeństwa „DarkSide” – powiedział były urzędnik rządowy.

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest blokowanie systemów poprzez szyfrowanie danych i żądanie zapłaty za odzyskanie dostępu.

Colonial nie podał dalszych szczegółów ani nie określił, jak długo będą zamknięte rurociągi.

„Rafinerie musiałyby zareagować, ograniczając przerób ropy, ponieważ straciły część systemu dystrybucji”. Jeśli system zostanie unieruchomiony na cztery,  lub pięć dni, na rynku mogą pojawić się  przerwy na terminalach paliw, które są zależne od rurociągu.