Obrońcy praw lokatorów wzywają Ontario do przywrócenia zakazu eksmisji, który wygasł w środę, wraz z prowincyjnym  nakazem pozostawania w domu.

Argumentują, że utrata mieszkania podczas pandemii stanowi zagrożenie życia, sugerują zawieszenie eksmisji, o ile pozostaną w mocy obowiązujące na terenie prowincji ograniczenia COVID-19.

„Pozostawanie wszystkich w domu jest jednym z najważniejszych środków zdrowia publicznego podczas pandemii”, stwierdza w oświadczeniu ACORN Canada, grupa obrony praw rodzin o niskich i średnich dochodach. „Wiemy, że pandemia jeszcze się nie skończyła”.

Rząd wstrzymał wszystkie eksmisje, gdy w kwietniu nałożył nakaz pozostania w domu w związku z rosnącą liczbą przypadków COVID-19. Chociaż nakaz ten zakończył się w środę, wraz z zakazem eksmisji, zdecydowana większość ograniczeń dotyczących zdrowia publicznego pozostaje.

Przesłuchania w sprawie eksmisji toczą się nawet wtedy, gdy obowiązuje zakaz. Koniec zakazu oznacza, że ​​szeryfowie mogą ponownie egzekwować nakazy eksmisji.

Grupa wspierająca lokatorów Keep Your Rent, ostrzega, że ​​koniec zakazu prawdopodobnie spowoduje falę eksmisji.