Dorośli urodzeni w Kanadzie mają większe szanse na lepszą starość niż imigranci, wynika z niedawno opublikowanego Canadian Longitudinal Study on Aging. Imigranci stanowią 21,9 proc. kanadyjskiej populacji. Część badań wykazała że starsi imigranci najlepiej sobie radzą, gdy mają silne więzi społeczne, uczestniczą w życiu swojej społeczności i mają dostęp do internetu. Z innych wynika jednak, że ci, którzy wyemigrowali stosunkowo niedawno, odczuwają stres psychologiczny i mogą mieć trudności natury ekonomicznej, negatywne doświadczenia związane z zatrudnieniem, brakuje im wsparcia socjalnego, a także grozi im dyskryminacja etniczna.

Autorzy badania Canadian Longitudinal Study on Aging wybrali do swojej analizy losowo 30 097 osób (mężczyzn i kobiet) w wieku od 45 do 85 lat z siedmiu prowincji. Badanie obejmowało 20 lat życia respondentów, a dane były zbierane co trzy lata. Zwracano uwagę na cztery aspekty życia: dobrostan fizyczny, dobrostan psychologiczny i emocjonalny, dobrostan społeczny i samoocenę. Wśród ocenianych czynników były: odpowiednie wsparcie socjalne, zdolność do wykonywania bardziej i mniej złożonych codziennych czynności, brak schorzeń psychicznych, problemów z pamięcią i chronicznym bólem, subiektywne odczucia dotyczące szczęścia i własnego stanu zdrowia. To właśnie na nich opierała się ocena „sukcesu w starzeniu się”. Było to podejście odmienne od tradycyjnie przyjmowanego, biorącego pod uwagę przede wszystkim choroby.

Stwierdzono, że 71,6 proc. uczestników badania urodzonych w Kanadzie starzało się „z sukcesem”. To samo można było powiedzieć o 65,5 proc. imigrantów (ogólnie imigrantów uczestniczących w badaniu było 1446). Ogólnie stwierdzono, że imigranci mieli większe szanse na dobre starzenie się, jeśli byli młodsi, mieli wyższe dochody, żyli w związku małżeńskim, nie byli otyli, nigdy nie palili, podejmowali umiarkowany lub wzmożony wysiłek fizyczny, nie mieli problemów ze snem, nie chorowali na serce ani na zapalenie stawów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W odniesieniu do imigrantów stwierdzono, że potrzebne są usługi socjalne dostosowane do danej kultury.

W latach 2021-23 rząd federalny planuje przyjmować powyżej 400 000 imigrantów rocznie.