W związku z rosnącą liczbą brutalnych incydentów w TTC w ostatnich kilku miesiącach, eksperci sugerują, że podróżni mogliby czuć się bezpieczniej, gdyby na całych trasach wszystkich linii metra był zasięg telefonii komórkowej. Teraz usługa jest w większości miejsc niedostępna, mimo że odpowiednia infrastruktura telekomunikacyjna istnieje od 2015 roku.

W 2012 roku BAI wygrało 20-letni kontrakt o wartości 25 milionów dolarów na wyłączne prawo do budowy sieci komórkowej w TTC i zarządzania nią. TTC sądziło, że poszczególni operatorzy będą płacić za możliwość korzystania z sieci. Obecnie technologia jest dostępna na wszystkich 75 stacjach i w tunelach. Jednak tylko Freedom Mobile zgodził się na warunki licencji i nawet w metrze świadczy usługi swoim klientom. Żadna z dużych firm telekomunikacyjnych – Bell, Rogers, ani Telus – nie podpisała umowy z właścicielem sieci.

Brett Caraway, profesor na wydziale Communication, Culture, Information and Technology UofT, uważa, że trzech kanadyjskich gigantów chciałoby kontrolować infrastrukturę. Dzielenie się siecią ich nie interesuje. TTC, władze Toronto i BAI z kolei nie widzą sensu w duplikowaniu infrastruktury w metrze.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

BAI w oświadczeniu napisało, że jest gotowe podjąć współpracę z operatorami sieci komórkowych. Dodało, że cieszy się z dobrej współpracy z Freedom Mobile, która trwa już kilka lat. Istniejąca sieć jest zgodna z planami TTC i tak zaprojektowana, że zaspokoi potrzeby komunikacyjne na kolejne lata.

Dyrektor Infrastructure Institute na UofT, Matti Siemiatycki, zauważa, że pełny dostęp do sieci komórkowych jest standardem w wielu innych systemach transportu. Obecna sytuacja znów świadczy o tym, jak bardzo w tyle jest torontoński system metra. Takie usługi to już nie luksus, tylko konieczność. Tutaj też widać, że zbudowano infrastrukturę nie uzgadniając modelu biznesowego korzystania z niej. I tak mamy taki „porzucony majątek”.

BAI Communications budowało infrastrukturę w metrze w Nowym Jorku i tam korzysta z niej czterech największych operatorów. Wszyscy podpisali umowy.

Bell Canada twierdzi, że chciałby zbudować w metrze infrastrukturę 5G, ale umowa z BAI jest wyłączna i blokuje rozwój infrastruktury innych operatorów.

Rogers nie komentuje sprawy. Podobnie Telus.