Jak wynika z oficjalnego dokumentu, podczas  wizyty na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos na początku tego roku wicepremier Chrystia Freeland uczestniczyła w nieujawnionej sesji dotyczącej finansowania Ukrainy

Informacje zostały ujawnione w dochodzeniu ministerstwa przedłożonym przez rząd 29 marca w odpowiedzi na interpelację posłanki Leslyn Lewis.

Prywatna sesja, w której uczestniczyła Freeland, nie była wymieniona w jej publicznym planie podróży ani nie pojawiła się w publicznym programie WEF.

Dokument rządowy mówi, że panel dotyczył „wojny na Ukrainie i ścieżek wsparcia dla kapitału sektora prywatnego”.

Wśród uczestników znaleźli się amerykański urzędnik ds. klimatyczny John Kerry, premier Holandii Mark Rutte, byli premierzy Wielkiej Brytanii Boris Johnson i Tony Blair, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczył zdalnie. Uczestniczyło w sesji również trzech finansistów: Larry Fink, prezes i dyrektor generalny BlackRock; Bill Ford, prezes i dyrektor generalny General Atlantic; oraz David Rubenstein, współprzewodniczący Carlyle Group.

Fink, który zarządza firmą posiadającą najwięcej aktywów na planecie, zasiada wraz z Freeland w radzie powierniczej WEF.

Freeland uczestniczyła również w publicznej sesji WEF na temat Ukrainy zatytułowanej „Przywracanie bezpieczeństwa i pokoju”, podczas której powiedziała, że ​​ministrowie finansów krajów G7 nie mogą kontrolować wszystkich globalnych czynników, aby obniżyć inflację, ale pokonanie Rosji dałoby „ogromny impuls do światowej gospodarki”.

Lewis poprosiła również o informacje na temat dalszych działań podjętych po zdarzeniu. Rząd odpowiedział, że „Kanada będzie nadal współpracować z WEF w sprawie wspólnych priorytetów”. Do tej pory rząd Trudeau zawarł co najmniej dwa partnerstwa z WEF. Jednym z nich był projekt Known Traveller Digital Identity (KTDI), którego celem było opracowanie koncepcji cyfrowych danych uwierzytelniających umożliwiających przekraczanie granic. Ten projekt jest już zakończony, a rząd kanadyjski  rozwija tę koncepcję wraz z rządem holenderskim, również partnerem KTDI.

Kanada podpisała również zainicjowaną przez WEF kartę Agile Nations, która ma na celu usprawnienie przez kraje swoich przepisów w celu zapoczątkowania promowanej przez WEF „Czwartej rewolucji przemysłowej”