Prezydent Joe Biden usprawiedliwiał , jak to określił „trudną decyzję” o dostarczeniu Ukrainie amunicji kasetowej.

Decyzja zapadła w przededniu szczytu NATO na Litwie, gdzie Biden prawdopodobnie spotka się z pytaniami sojuszników, dlaczego USA miałyby wysłać na Ukrainę broń, której ponad dwie trzecie członków sojuszu zakazało, ponieważ powoduje wiele ofiar cywilnych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W 2022 roku rzeczniczka Białego Domu stwierdziła, że używanie amunicji kasetowej to zbrodnia wojenna

 

 

„Zajęło mi trochę czasu, zanim się do tego przekonałem” – powiedział Biden w wywiadzie dla CNN. Dodał, że ostatecznie przyjął zalecenie Departamentu Obrony, aby dostarczyć amunicję i przedyskutował sprawę z sojusznikami. Powiedział, że „Ukraińcom kończy się amunicja”, a bomby kasetowe zapewnią tymczasowe rozwiązanie , które pomoże zatrzymać rosyjskie czołgi.

Amunicja – czyli bomby, które otwierają się w powietrzu i uwalniają dziesiątki mniejszych bomb – jest postrzegana przez Stany Zjednoczone jako sposób na zdobycie krytycznie potrzebnej amunicji Kijowowi, która pomoże wzmocnić ofensywę i przebić się przez rosyjskie linie frontu.

 

Marta Hurtado, przemawiając w imieniu biura ONZ ds. praw człowieka, powiedziała w piątek, że „używanie takiej amunicji powinno zostać natychmiast przerwane i nie może być używane w żadnym miejscu”.

 

Colin Kahl, podsekretarz obrony ds. polityki, powiedział, że Stany Zjednoczone dadzą Ukrainie najnowocześniejszą amunicję kasetową, która ma znacznie niższy współczynnik niewypałów.

Powiedział, że głównym powodem dostarczenia bomb jest utrzymanie Ukrainy w walce.

„Sprawy idą trochę wolniej, niż niektórzy się spodziewali” – powiedział Kahl na odprawie Pentagonu. „Ma to więc na celu upewnienie się, że Ukraińcy mają pewność, że mają to, czego potrzebują. Ale szczerze mówiąc, także to, że Rosjanie wiedzą, że Ukraińcy pozostaną w grze”.

 

Do konwencji zakazującej używania bomb kasetowych przystąpiło ponad 120 krajów, które zgodziły się nie używać, nie produkować, nie przekazywać ani nie gromadzić broni oraz usuwać ją po użyciu. Stany Zjednoczone, Rosja i Ukraina należą do tych, które się nie podpisały.