Kanada odnotowała w sierpniu zaskakującą nadwyżkę handlową w wysokości 718 mln dolarów, po tym jak handel odbił się miesiąc po zamknięciu portów na zachodnim wybrzeżu przez strajki robotników, jak wynika z czwartkowych danych.

Jak podaje Statistics Canada, transfery złota do Stanów Zjednoczonych i wyższe ceny ropy pomogły eksportowi przewyższyć wzrost importu.

Analitycy w sondażu Reutersa prognozowali deficyt na poziomie 1,5 miliarda dolarów. Niedobór za lipiec został skorygowany do 437 mln dolarów z 987 mln dolarów.

Całkowity eksport wzrósł o 5,7 procent, podczas gdy import wzrósł o 3,8 procent, przy czym w obu przypadkach skorzystały na wyższych cenach w sierpniu, zauważa Statscan. W ujęciu wolumenowym eksport wzrósł o 3 procent, a import o 1,2 procent.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wzrost eksportu był największy od października 2021 r. i był napędzany metalami szlachetnymi i surowcami energetycznymi.

„Bilans handlowy odbudowuje się po trzech kolejnych miesiącach spadku” – powiedział Prince Owusu, starszy ekonomista w Export Development Canada. Dane handlowe „prawdopodobnie będą czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu w III kwartale”.

Wzrost gospodarczy w Kanadzie w drugim kwartale spadł, a produkt krajowy brutto zatrzymał się w lipcu, podczas gdy w sierpniu wzrósł jedynie nieznacznie.

Eksport produktów z metali i minerałów niemetalicznych wzrósł w miesiącu do rekordowej kwoty 8,5 miliarda dolarów, częściowo ze względu na większy eksport złota do Stanów Zjednoczonych, podał Statscan, dodając, że transfery aktywów w złocie w sektorze bankowym miały największy udział.

Wartość eksportu surowców energetycznych wzrosła w sierpniu o 14,6 proc., przy czym największy udział miał eksport ropy naftowej.

„Większe niż oczekiwano wolumeny sugerują, że handel towarami może przyczynić się do wzrostu w trzecim kwartale” – stwierdziła Shelly Kaushik, ekonomistka w BMO Capital Markets. „Mimo to oczekuje się, że gospodarka znacząco spowolni w drugiej połowie roku”.

Całkowity import opierał się na imporcie maszyn, urządzeń i części przemysłowych, składników farmaceutycznych ze Szwajcarii, a także nawozów, pestycydów i innych produktów chemicznych.