Zakończyło się głosowanie w wyborach parlamentarnych. Z sondażu exit poll pracowni Ipsos przeprowadzonego przed lokalami wyborczymi wynika, że wybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, na które swój głos oddało 36,8 proc. ankietowanych wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,6 proc. Do Sejmu wchodzą jeszcze trzy ugrupowania: Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) z poparciem 13 proc., Nowa Lewica (8,6 proc.) i Konfederacja (6,2 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyli Bezpartyjni Samorządowcy (2,4 proc.) i ugrupowanie Polska Jest Jedna (1,2 proc.). Frekwencja wyborcza była rekordowa; jak podaje Ipsos, wyniosła ona 72,9 proc. Badanie exit poll nie uwzględnia wyników do Senatu; na te będzie trzeba poczekać.

Wybory parlamentarne. Wyniki sondażu exit poll, mandaty

Z sondażu exit poll wynika, że Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w Sejmie 200 mandatów, co nie daje tej partii samodzielnej większości parlamentarnej. Koalicji Obywatelskiej przypadną z kolei 163 mandaty, a Trzeciej Drodze – 55 mandatów. Lewica wprowadzi do parlamentu 30 posłów, Konfederacja – 12.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Badanie exit poll zostało przeprowadzone wśród osób biorących udział w wyborach przed obwodowymi komisjami wyborczymi.

W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało sześć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica, Trzecia Droga Polska 2050 – PSL, Konfederacja oraz Bezpartyjni Samorządowcy.

W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub – w przypadku koalicji – 8 proc. głosów.

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 13 października 2019 r., wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło wówczas poparcie 43,59 proc. wyborców i 235 mandatów poselskich.

Koalicję Obywatelską w poprzednich wyborach poparło 27,4 proc. wyborców, co dało temu ugrupowaniu 134 miejsca w izbie niższej parlamentu.

Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał w wyborach w 2019 r. 12,56 proc. poparcia, co dało tej partii 49 mandatów. Do Sejmu weszło wtedy jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe (8,55 proc. i 30 mandatów) i Konfederacja (6,81 proc. i 11 mandatów).

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. frekwencja wyniosła 61,74 proc.