Ukraina blokuje tranzyt kolejowy na polskich przejściach granicznych m.in. z Chin i Rosji. Kijów domaga się od Polski zwiększenia liczby pozwoleń dla kierowców – ze 160 tys. do 200 tys. rocznie, mimo że polski kontyngent nie jest wykorzystany.

Z krótkiej analizy przedstawionej w mediach społecznościowych przez eksperta OSW Jakuba Jakóbowskiego wynika, że blokada trwa od początku grudnia i obejmuje wszystkie cztery główne polsko-ukraińskie przejścia graniczne.


Po pierwsze, kilka faktów: blokada trwa od początku grudnia i obejmuje wszystkie 4 główne polsko-ukraińskie przejścia graniczne – niemożliwe są kolejowe przewozy tranzytowe z krajów WNP oraz Chin (z małymi wyjątkami, np. węgiel z Rosji), w obie strony.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Co istotne, przejściowo kilkudniowe blokady tranzytu z Chin Ukraina nakładała też na Słowację  zostały one jednak uchylone. Tranzyt z WNP i Chin do Węgier – drożny i nie podlegający blokadzie.

Blokada najsilniej uderza w linię PKP LHS, zarządzaną przez polski podmiot długą na ~400 km szerokotorową linię, sięgającą Zagłębia. Tradycyjnie skupiona na rynkach WNP, od kilku lat z sukcesami rozwija połączenia do Chin – pod własną marką.

Spółka PKP LHS podpisała umowę z China Railway International Multimodal Transport (CRIMT) na organizację międzynarodowego transportu multimodalnego w relacji Chinami

Moment blokady jest szczególny: ogromny pandemiczny sukces przewozów Chiny-UE sprawił, że skończyła się przepustowość nie tylko dominujących Małaszewiczy, ale i rosyjskiego Kaliningradu – który szybko wzrósł w 2021, ale obecnie jest również zatkany. Kaliningrad coraz mocniejszy na Kolejowym Jedwabnym Szlaku
Z danych Kolei Rosyjskich wynika, że w pierwszym półroczu 2021 r. kontenerowy tranzyt kolejowy przez Rosję między Chinami a Europą wzrósł do 359,7 tys. TEU, tj. o ok. 60% w porównaniu z pierwszym…

W 2021 oczy branży logistycznej skierowały się więc na Ukrainę – wciąż mniej znaną i bardziej ryzykowną, ale drożną. Przewozy LHS wzrastały bardzo dynamicznie w II poł. 2021. Co więcej, przypadło to na czas odwilży w relacjach Kijów-Pekin.

Stosunki chińsko-ukraińskie definiowane są wciąż przez wydarzenia 2014 r.: ukraińską rewolucję godności i rosyjską inwazję na Ukrainę. Ich konsekwencje do dziś blokują dialog polityczny wysokiego…

Na to nałożył się polsko-białoruski kryzys graniczny, stawiający pod znakiem zapytania ciągłość przewozów na tradycyjnym szlaku białoruskim, zwiększając jeszcze potencjalne znaczenie Ukrainy. To ten właśnie moment Kijów wybrał na wprowadzenie blokady.

Kryzys graniczny jest wynikiem białorusko-rosyjskiej operacji hybrydowej, wymierzonej w Polskę i Unię Europejską. Wszelkie utrudnienia w transporcie są konsekwencją eskalacji ze strony Łukaszenki i…

 

za Jakub Jakóbowski Twitter

więcej na ten temat:

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-01-28/modernizacja-suchego-portu-zahony-wegierska-proba-przejecia-przewozow

.