Kanelbullar to przepyszne drożdżowe, rolowane bułeczki z cynamonem. Choć popularne są w wielu krajach skandynawskich oraz w Ameryce Północnej (pod nazwą „cinnamon rolls”), za ich ojczyznę uważa się Szwecję, a od niedawna dzień 4 października promowany jest tam jako Dzień Kanelbullar
Ciasto na kanelbullar jest miękkie, maślane i łatwo się zagniata. A gotowe bułeczki są niesamowicie pachnące i aromatyczne, co sprawia, że trudno jest się oprzeć, by nie sięgnąć po kolejną, wspaniałe do porannej kawy, polecam.

Ciasto

400-425g mąki pszennej,

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

25g drożdży,

250ml ciepłego mleka,

50-60g cukru,

75-100g roztopionego masła,

szczypta soli,

1 łyżeczka mielonego kardamonu

nadzienie:

100-150g miękkiego masła,

75-100g cukru, najlepszy brązowy trzcinowy

2 łyżki cynamonu

dodatkowo:

1 roztrzepane jajko do posmarowania bułek,

cukier perlisty (gruby kryształ) – opcjonalnie

płatki migdałowe do posypania – opcjonalnie

Drożdże wkruszyć do miski, rozpuścić w ciepłym (ale nie gorącym) mleku. Dodać roztopione masło, cukier, kardamon, sól i prawie całą mąkę – na wyczucie. Wyrobić ciasto, aż będzie miękkie, elastyczne i nie będzie kleić się do rąk i miski (w razie potrzeby dodać jeszcze trochę mąki). Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 30-60 minut, aż podwoi objętość.

 Po wyrośnięciu ciasto delikatnie zagnieść i dać mu „odpocząć” na parę minut.

W tym czasie przygotować nadzienie – masło wymieszać z cukrem i cynamonem.

Ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 25 x 60 cm, podsypując blat mąką. Na cieście rozsmarować nadzienie, wzdłuż dłuższego boku pozostawiając 2-3cm margines, aby bułeczki się skleiły. Margines posmarować roztrzepanym jajkiem. Ostrożnie zwinąć rulon zaczynając od długiego boku, kończąc na marginesie. Rulon pokroić na 2-3 cm kawałki (powinno wyjść 20-30 bułeczek).

Bułeczki układać na blaszce w kilkucentymentrowych odstępach na arkuszach papieru do pieczenia, poprawiając przy okazji ich kształt. Odstawić na 30 minut do wyrośnięcia.

Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Wyrośnięte kanelbullar posmarować jajkiem i posypać cukrem perlistym lub płatkami migdałów. Piec przez 10-15 minut, aż będą złociste. Smacznego.