Nowa Szkocja, Wyspa Księcia Edwarda i Nowa Fundlandia i Labrador przygotowują się na uderzenie huraganu Fiona. Huragan dotrze do prowincji atlantyckich wieczorem w piątek i sobotę. Wtedy też zmieni się jego charakter na cyklon post-tropikalny. Nie oznacza to jednak, że będzie słabszy. Zmieni się jego struktura, zjawisko zwiększy swoje rozmiary, tak że będzie obejmować większy obszar.

Modele pogodowe przewidują, że uderzy w Cape Breton lub wschodnią część Nowej Szkocji. W czwartek po południu centrum burzy znajdowało się około 1800 kilometrów na południowy-zachód od Halifaksu.

Environment Canada opublikowało ostrzeżenia o huraganie dla Wyspy Księcia Edwarda, wschodniej Nowej Szkocji i wyspy Cape Breton, zachodniej Nowej Fundlandii i Îles-de-la-Madeleine. Ostrzeżenie o burzy tropikalnej obowiązuje w południowym Quebecu, wschodniej Nowej Szkocji, wschodnim Nowym Brunszwiku oraz na większości powierzchni Nowej Fundlandii.

Meteorolodzy mówią, że przed Fioną przyjdzie deszcz. Najsilniejsze opady deszczu prognozowane są w nocy z piątku na sobotę. W godzinach porannych w sobotę centrum burzy ma przejść przez Cape Breton. Długotrwały deszcz może powodować podtopienia, zwłaszcza wzdłuż trasy huraganu i na lewo od niej. Tam spadnie 100-150 mm deszczu, a miejscami nawet 200 mm. Do tego dojdzie silny wiatr. Istnieje duże prawdopodobieństwo zrywania linii energetycznych.

W miarę przemieszczania się nad lądem i zbliżania do Zatoki św. Wawrzyńca huragan będzie tracił na sile. Nie należy się jednak nastawiać, że powieje przez dwie-trzy godziny i przestanie. Nad środkową i wschodnią Nową Szkocją, Cape Breton, P.E.I. oraz zachodnią i południowo-zachodnią Nową Fundlandią prędkość wiatru będzie wynosić ponad 100 km/h, a w porywach osiągnie 13 km/h. Na zachód od tego obszaru prognozowane są porywy do 70 km/h.

Osoby mieszkające na terenach, nad którymi będzie przechodził huragan, powinny się upewnić, że mają zapas propanu i przygotowane zestawy ratunkowe. Warto sprawdzić drożność rynien oraz działanie pomp w piwnicy i generatora. Straż pożarna przypomina o zabezpieczeniu przedmiotów, które mogłyby być porwane przez wiatr, takich jak trampoliny, donice czy rowery. Podczas chowania grilla do domu, należy odłączyć butlę z propanem.