Badania oparte na danych od 20 000 kobiet na całym świecie sugerują, że szczepienia przeciwko COVID-19 mogą mieć wpływ na cykl miesiączkowy. Według naukowców cykl miesiączkowy zaszczepionych wydłużył się średnio o jeden dzień.

W czasie pandemii kobiety pisały na TikToku i twitterze o zmianach w cyklu miesiączkowym, które zaobserowowały u siebie po szczepieniu. Twierdziły, że miesiączki są bardziej obfite, bolesne, spóźniają się lub trwają dłużej.

Menstruacja jest trudnym zagadnieniem do badań, jako że jest sprawą indywidualną, na którą wpływają różne czynniki, takie jak np. stres czy choroby. Normalnie cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni, średnio 28 dni. Krwawienie trwa natomiast od 2 do tygodnia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W nowym badaniu amerykańskiego National Institutes of Health (NIH) uczestniczyło prawie 20 000 kobiet z calego świata, również Kanadyjek. Okazało się, że u tych, które przyjęły jedną z dziewięciu szczepionek, cykl miesiączkowy wydłużył się średnio o jeden dzień. Wyniki opublikowano w British Medical Journal.

W przypadku osób, które przyjęły dwie dawki szczepienia w czasie jednego cyklu, cykl wydłużył się prawie o cztery dni. Długość krwawienia nie uległa jednak zmianie.

Trzy czwartek respondentek było zaszczepionych, jedna czwarta – nie. Wszystkie używały tej samej aplikacji do rejestrowania przebiegu cyklu. Naukowcy wykorzystali do analizy dane dotyczące co najmniej trzech kolejnych cykli przed szczepieniem i co najmniej jednego cyklu po szczepieniu.

Candace Tingen z NIH tłumaczy, że ostra reakcja zapalna, która występuje po szczepieniu, może mieć wpływ na komórki macicy i dlatego zmienia przebieg cyklu miesiączkowego. Zmiany cyklu wyglądały na tymczasowe, dodała Tingen. W ciągu kiklku cykli sytuacja powinna wrócić do normy właściwej dla danej kobiety.

Każda zmiana długości cyklu mniejsza niż 8 dni jest uznawana za normalną.

Badacze uważają, że niewielkie zmiany w cyklu miesiączkowym z punktu widzenia lekarzy mogą nie być istotne, ale mogą się z nimi wiązać zmiany funkcjonowania organizmu, np. dotyczące płodności. Może to niepokoić kobiety i powodować niechęć do szczepień.

Lekarze zapewniają jednak, że szczepienia nie będą mieć wpływu na „zdrowie reprodukcyjne” kobiet. Dr Noah Ivers z Women’s College Hospital w Toronto mówi, że zaburzenia cykli będą krótkotrwałe i nie ma dowodów na to, by szczepienia przeciwko COVID-19 zaburzały płodność. Dr Yolanda Kirkham, asystent z University of Toronto, dodaje, że jest wiele czynników, które chwilowo zaburzają miesiączkowanie, np. ogranicznenie ilości spożywanych kalorii, nadmierny wysiłek fizyczny, stres, choroby przewlekłe czy podróże.

Ponadto analizy dokonane na amerykańskiej i norweskiej populacji 120 000 kobiet ciężarnych, które przyjęły szczepionkę, nie wykazały zagrożenia wczesnym poronieniem.

Amerykańskie badanie zaburzeń cyklu miesiączkowego może być obarczone błędami wynikającymi z faktu, że dane są podawane samodzielnie, skupiają się na kobietach, które nie stosowały antykoncepcji, a także nie uwzględniały rodzajów szczepionek (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sputnik, Sinovac).