Premierzy z zachodnich prowincji krytykują rząd federalny za sugerowanie możliwości przejęcia przez Ottawę zasobów naturalnych. Federalny minister sprawiedliwości David Lametti zapowiedział, że będzie rozważał możliwość unieważnienia umów z 1930 roku o transferze zasobów naturalnych, które były podpisane z Preriami. Oznaczałoby to odebranie prowincjom uprawnień do zarządzania zasobami. Premierzy stwierdzili, że taki pomysł stanowi zagrożenie dla jedności kraju.

Danielle Smith, premier Alberty, Scott Moe, premier Saskatchewan, i Heather Stefanson, premier Manitoby, napisali wspólny list do Justina Trudeau. Polecili premierowi, by powiedział Kanadyjczykom, że minister Lametti nie wypowiadał się w imieniu rządu federalnego, gdy wspominał o unieważnieniu umowy z 10930 roku. Napisali, że Trudeau powinien natychmiast odwołać te niebezpieczne i rodzące podziały komentarze swojego ministra sprawiedliwości.

Dodali, że „umowy z 1930 roku dały Preriom pełną autonomię w dysponowaniu ich zasobami naturalnymi i przyznały im takie prawa, jakie inne prowincje miały już wcześniej. Te prawa były fundamentalne dla mieszkańców prowincji i przez prawie 100 lat dawały niezależność gospodarczą Manitobie, Saskatchewan i Albercie”, a rząd Trudeau nie może tak po prostu „zmieniać Konstytucji”. Zdaniem premierów takie zmiany w ogóle nie powinny być brane pod uwagę.

Sprawa umów i zasobów rozpoczęła się od tego, jak Wielki Wódz Brian Hardlotte z Prince Albert Grand Council i Wódz Donald Maracle z Mohawków z Bay of Quinte powiedzieli, że Ottawa powinna unieważnić umowę o przekazaniu zasobów naturalnych. Wodzowie stwierdzili, że zasoby zostały przekazane bez pytania Indian o zgodę. W odpowiedzi Lametti zadeklarował, że rozważy sprawę.

Trudeau w odpowiedzi na list premierów stwierdził, że tylko próbują napędzać strach, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.