Kanada przyjęła już 230 000 Ukraińców, którzy uciekli z kraju ogarniętego wojną. Z wewnętrznej notatki federalnego departamentu imigracji kierowanej do senackiej komisji spraw zagranicznych wynika, że Ottawa nie przewidywała ograniczenia liczby uchodźców z Ukrainy.

15 lipca rząd federalny zamknął nabór wniosków składanych przez uchodźców z Ukrainy, którzy chcieliby uzyskać tymczasową wizę i zakwalifikować się na bezpłatny przelot do Kanady. Wnioski złożyło 1,1 miliona Ukraińcow, przy czym około 800 000 rozpatrzono jeszcze przed początkiem lipca. To właśnie w tej kwestii nie wyznaczono limitu.

We wspomnianej notatce znalazły się też zapisy dotyczące ogłoszonego niedawno planu uruchomienia programu ułatwiającego Ukraińcom uzyskiwanie statusu stałego rezydenta Kanady. O taki status mogliby się ubiegać obywatele Ukrainy, którzy mają już status tymczasowego rezydenta, oraz członkowie ich rodzin przebywający obecnie w Kanadzie. Minister imigracji Sean Fraser zapowiedział w zeszłym tygodniu, że program ma wystartować w październiku. W notatce można jeszcze przeczytać, że program ma być skierowany do Ukraińców „z każdej części świata”, niezależnie od tego, czy uciekli przed rosyjską agresją, czy nie, ważne jednak, by wcześniej aplikowali o pobyt czasowy w ramach programu Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel zakończonego 15 lipca. Osoby, które przyjadą do Kanady w ramach programu Canada-Ukraine Authorization for Emergency Travel nie są wliczone do limitu imigrantów z Ukrainy planowanych do przyjęcia w latach 2023, 2024 i 2025 (na poszczególne lata zaplanowano przyjęcie 365 000, 485 000 i 500 000 osób).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Program wydawania Ukraińcom wiz czasowych początkowo miał się zakończyć w marcu, ale minister Fraser zdecydował o przedłużeniu naboru do 15 lipca. Póki co około 21 proc. Ukraińców, którzy dostali pozwolenie na pobyt czasowy, przyleciało do Kanady. Pozostali mają na to czas do końca marca 2024 roku. Ci, którzy przylecą, również przed końcem marca 2024 roku będą musieli albo złożyć wniosek o przedłużenie pobytu czasowego, albo o zmianę statusu imigracyjnego.