Przy okazji Święta Żołnierza warto wspomnieć członka SPK w Kanadzie i zasłużonego bohatera I i II wojny światowej, jakim był Gen. Mieczysław Norwid-Naugebauer. Jego wkład w wolna Polskę jest na wielu płaszczyznach, jakże bliskich Polonii kanadyjskiej.

General ma swe zasługi dla ruchu harcerskiego, gdyż w 1910 ukarał spóźnionego na zarzewiackie ćwiczenia Andrzeja Małkowskiego przetłumaczeniem na język polski angielskiej książki Roberta Baden-Powella „Scouting for Boys”. Wydana w 1911 roku pod tytułem „Skauting jako system wychowania młodzieży” przyczyniła się do szybkiego rozwoju polskiego harcerstwa. Wszystkie te przygotowania i ćwiczenia wojskowe przydały się wkrótce i zostały wykorzystane w prawdziwej wojnie.

Gen. Mieczysław Norwid-Naugebaur walczył w wojnie z bolszewikami.
W 1939 roku wrócił do służby dyplomatycznej i i we wrześniu 1939 został szefem misji dyplomatycznej w Londynie, próbując jednak bezskutecznie skłonić Brytyjczyków do aktywnej obrony Polski.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Po wojnie osiedlił się w Kanadzie był członkiem SPK i Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie jako architekt z wyksztalcenia i zawodu.

Już w kwietniu 1940 r. napisał książkę, która miała uporządkować wiedze o kampanii wrześniowej dla służb polskich oraz na potrzeby relacji międzynarodowych pod tytułem „Kampania wrześniowa 1939 w Polsce”.

Obecnie w Erze Informacji obserwacje gen. Norwida-Naugebaura są szczególnie ważne i powinniśmy je dogłębnie poznawać. W swej książce w podsumowaniu pisał:

„dopóki Rosja sowiecka będzie posiadała ingerencje w życiu państw Europy zachodniej, dopóty nie powstanie trwały pokój; dopóty Rzesza będzie mogła wygrywać swoją przyjaźń z Sowietami, dopóty nie zniknie zagrożenie narodów w Europie.
Rzesza i Sowiety reprezentują identyczny pogląd na świat, stosują jednorodne metody. Mimo iż z odmiennych przesłanek wychodziły przy tworzeniu swego ustroju państwowego, dotarły do tych samych rozwiązań przy budowie życia wewnętrznego w zakresie gospodarczym i prawnym. Nie różnią się nawet dziedzinie kulturalnej i moralnej, jak nie różnią się w sądach o rzekomej dekadencji ras czy nieuniknionym upadku narodów Europy zachodniej.

W stosunku do człowieka własnego narodu lub podbitych stosują metody, które dawniej znamionowały stosunek pana do niewolnika.”

Generał podsumował kampanie wrześniową „Walka orężna stoczona przez Polskę, zapoczątkowała nowy okres rozwoju ludzkości i stanowi ułomek zagadnienia w szukaniu nowych dróg współżycia narodów.”

Jako Polacy czy Kanadyjczycy polskiego pochodzenia powinniśmy o tym pamiętać i być także żołnierzami w walce o lepszy świat, swym intelektem i wiedzą, w walce zapoczątkowanej silą zbrojną.

Maria Swietorzecka 27 sierpnia 2023