Wielomilionowa ugoda zaproponowana przez Meta wysyła sygnał do innych firm o tym, jak ważne jest zwracanie uwagi na krajowe przepisy dotyczące prywatności, twierdzi prawnik reprezentujący Kanadyjczyków w pozwie zbiorowym przeciwko gigantowi mediów społecznościowych.

Meta oferuje 51 milionów dolarów na ugodę w czterech prowincjach w związku z programem reklamowym Facebooka „Sponsorowane historie”, który trwał od 2011 do 2014 roku i wykorzystywał nazwiska i zdjęcia osób bez ich wiedzy.

Christopher Rhone, partner w kancelarii prawnej Branch MacMaster z Vancouver, który reprezentował powodów, powiedział, że duże firmy z branży mediów społecznościowych zwykle nie mają siedziby w Kanadzie, ale nadal spodziewają się tu robić interesy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Ważne jest, aby sprawdzili i rozważyli prawa do prywatności przysługujące obywatelom tych prowincji w Kanadzie, zanim zaczną tu działać” – dodał.

W 2019 r. powództwo wniesione przez kobietę z Kolumbii Brytyjskiej rozszerzono poza tę prowincję, obejmując mieszkańców Saskatchewan, Manitoby oraz Nowej Fundlandii i Labradoru.

W ramach programu sponsorowanych historii, jeśli ktoś „polubił” produkt, Facebook generował poparcie w kanale aktualności, wykorzystując jego imię i nazwisko oraz zdjęcie profilowe, ale nie informował o tym danej osoby, że wykorzystuje te informacje.

Firma MNP Ltd., wyznaczony przez sąd zarządca   stwierdziła w oświadczeniu, że umowa musi zostać zatwierdzona przez sędziego Sądu Najwyższego BC w marcu, wraz z procesem mającym na celu określenie udziału członków grupy w pieniądzach.

„Proponowana ugoda przewiduje, że Facebook zapłaci całkowitą kwotę 51 milionów dolarów w zamian za pełne i ostateczne zwolnienie przez grupę wszystkich roszczeń będących przedmiotem pozwu zbiorowego przeciwko Facebookowi” – ​​stwierdzono w oświadczeniu wydanym w czwartek przez MNP.

Sprawa ciągnęła się latami, i doszła aż do Sądu Najwyższego Kanady, który w 2017 roku orzekł, że Facebook może zostać pozwany przed sądem Kolumbii Brytyjskiej.

Meta zawarła w zeszłym roku ugodę prawną o wartości 725 milionów dolarów z amerykańskimi użytkownikami Facebooka w sprawie naruszenia prywatności po ujawnieniu informacji, że platforma umożliwiła przesłanie danych osobowych swoich użytkowników do Cambridge Analytica, firmy, która pomogła Donaldowi Trumpowi w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku. Prawnicy szacują, że 4,3 miliona osób mogłoby kwalifikować się do części kanadyjskiej ugody.

W oświadczeniu MNP stwierdzono, że „Po zatwierdzeniu ugody zostanie ogłoszony proces określający procedurę i sposób zgłaszania przez członków grupy roszczeń o udział w funduszach ugodowych”.

Rhone powiedział, że zaproponuje utworzenie formularza internetowego, za pomocą którego można będzie wykazać, że mieszkali w jednej z czterech prowincji i byli członkami Facebooka w okresie, gdy publikowano   sponsorowane treści.

Nie istnieje żadna baza danych zawierająca informacje, kto został wykorzystany w reklamach.

za Canadian Press