Kurczak 65 to jedno z klasycznych dań kuchni południowoindyjskiej. Pochodzi z Chennai i został wprowadzony w 1965 roku w słynnej restauracji Buhari. Według większości relacji, właściciel i kucharz AM Buhari, wyprzedzał swoje czasy.

Po pierwsze, to człowiek, który nadał szlif i smak wielu daniom restauracyjnym w rejonie Chennai.

Pan Buhari pochodził z Kolombo i nawet najsłynniejsze przepisy restauracji były czymś, o czym już marzył jako młody kucharz w Kolombo. Pracownicy tak opowiadają o swojej restauracji: „Nasz założyciel (AM Buhari) wypróbował 200 różnych wersji potraw, zanim dotarł do wersji, jakie znamy dzisiaj”.

Buhari jest bardziej znany w Chennai z wielu innych swoich dań, ale to właśnie Chicken 65 zdobył uznanie na całym świecie. Istnieją dziwne teorie na temat nazewnictwa tego dania, a nawet sam hotel Buhari uzupełnia te wpisy, dodając nieprawdopodobne teorie do swojej strony internetowej, które zdaniem wielu pachną „idiotyzmami”.

Ulubioną legendą jest ta, która sugeruje, że danie musi być gotowane z mięsem 65-dniowych kurczaków. Równie dziwna jest sugestia, że ​​marynata potrzebuje 65 dni na przygotowanie.

Jeszcze inna teoria jest związana z żołnierzami armii północno-indyjskiej, którzy często odwiedzali kantyny wojskowe w Chennai. Menu kantyny było napisane w języku tamilskim. Ponieważ większość żołnierzy nie potrafiła czytać w języku tamilskim, zamawiali danie, podając w menu numer potrawy, który wynosił 65.

Od tego czasu ulubiona potrawa jest popularnie nazywana „Kurczakiem 65”. Najbardziej akceptowalną wersją, która niestety jest najbardziej nudna, to jest że „Danie zostało dodane do menu w 1965 r., i stąd ta nazwa”. Legenda robi reklamę.

Zwykle nie możesz się pomylić podczas smażenia kurczaka na głębokim tłuszczu. Receptura Chicken 65 polega na obtoczeniu kurczaka w marynacie z wieloma przyprawami, takimi jak imbir, czosnek, czerwone chili i ocet, a następnie smażeniu na głębokim tłuszczu. Rzeczywista mieszanka przypraw i składników jest nadal ściśle strzeżoną tajemnicą rodziny Buhari.

Pan AM Buhari zrezygnował z opatentowania swojego wynalazku. Wiedział, że ten ruch spowoduje, że plotka o jego potrawie wyruszy szybko poza twierdzę Chennai.

I tak od ekskluzywnych barów po autostradowe jadłodajnie, Kurczak 65 podróżował daleko i szeroko jako przekąska w barze lub dodatek do posiłków, a nawet obiad. Eksperymenty Buhariego z kurczakiem nie skończyły się na kurczaku 65; jest kurczak 78 czy mój ulubiony i „piekący” kurczak 90, ​​ale kurczak 65 wciąż króluje.

Legendy otaczające Chicken 65 nigdy się nie kończą i często możesz usłyszeć więcej opowieści. Dziś nocni biesiadnicy w Chennai są rozpieszczani wieloma restauracjami, ale kiedy Buhari rządził hotelową grzędą, to tylko u niego właśnie można było zjeść szybki i smaczny posiłek po nocnym spacerze.

Czas przygotowania kurczaka 65-45 minut,

Kurczak (najlepsze uda bez kości) – 400 g

Jajko-1

Mąka uniwersalna -1 łyżka

Mąka kukurydziana – 1 łyżka

Mąka ryżowa – 1 łyżka

Pasta czosnkowa imbirowa – 1 łyżka

Czarny pieprz w proszku – 1/4 łyżeczki

Kurkuma w proszku – 1/3 łyżeczki

Kaszmirskie czerwone chili w proszku – 2 łyżeczki

Kminek w proszku – 1/2 łyżeczki

Kolendra w proszku – 1/3 łyżeczki

Garam masala powder-1/2 łyżeczka

Sól – 1,25 łyżeczki lub według smaku

Olej spożywczy-250 g

Zielone chili (cięte) -2 do 3

Czosnek (drobno posiekany) -12 do 15

Liście curry – 10 do 12

Cebula dymka (posiekana) -1/2 szklanki

Sok z cytryny – 2 łyżki

Nerkowiec (posiekany) -6 do 8

Sos z czerwonego chilli / pasta z czerwonego chilli – 2 łyżki

Metoda:

        Do odpowiedniej wielkości miski wkładamy pokrojonego kurczaka, dosypujemy mąkę uniwersalną, mąkę kukurydzianą, mąkę ryżową, kurkumę, Garam masala w proszku, kolendrę w proszku, kminek w proszku, czerwone chili kaszmirskie, pieprz czarny w proszku, 1 łyżkę soku z cytryny, pastę czosnkową imbir i sól.

Wbijamy do tego jajko i dokładnie wszystko mieszamy. Przykrywamy i odkładamy do lodówki na około 30-40 minut, marynata musi zadziałać. Następnie rozgrzewamy odpowiednią ilość oleju na patelni (aby usmażyć kurczaka w głębokim tłuszczu) i pozwalamy mu się odpowiednio podgrzać 160 st. C. Po podgrzaniu zmniejszamy płomień do średniego. Marynowanego kurczaka po kilka kawałków wkładamy do gorącego oleju, smażymy partami na średnim ogniu przez 3 – 5 minut zależy od wielkości kawałków. Smażenie partiami zapobiegnie nadmiernemu wystudzeniu oleju.

Odwracamy, aby usmażyć drugą stronę i smażymy przez następne 3 minuty na średnim ogniu. Gdy kurczak zmieni kolor na złoty, wyjmujemy go i układamy na ręczniku papierowym w celu odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Podgrzewamy ponownie patelnię, wlewamy trochę oleju i po podgrzaniu dodajemy posiekany czosnek, posiekane zielone chili. Smażymy przez 30-40 sekund na średnim ogniu, aby uwolnić aromaty, dodajemy liście curry, czerwone chili, wszystko dalej smażymy przez kilkanaście sekund. Dodajemy czerwony sos chili i 2 łyżki wody, dokładnie mieszamy, wsypujemy szczypiorek i wlewamy sok z cytryny. Po wymieszaniu dodajemy smażonego kurczaka, gotujemy całość jeszcze przez minutę na średnim ogniu mieszając, aby powstały sos pokrył składniki.

Dodajemy na koniec orzechy nerkowca, dekorujemy szczypiorkiem, gotowe.

Ostry kurczak 65 jest przygotowany do podania. Podajemy z ryżem, chlebkami Nan, sałatkami lub wg własnego uznania.

Smacznego

Bogusław Sypień