Nadaje smak potrawom, jest wyjątkowy i zdrowy. Dodawany do pikli, sosów, zup, pieczeni, i setki innych potraw. Oczyszcza organizm, leczy miażdżycę i serce.

W średniowieczu wierzono, że chroni przed czarną magią i czarownicami. W filmach odstrasza wampiry, a w Afryce ponoć krokodyle… Czosnek jest uprawiany od ponad 6 tysięcy lat. Z Chin trafił przez Indie do Afryki i Europy. Niezwykłe właściwości czosnku wynikają ponoć z miejsca jego pochodzenia. Według arabskich podań, wygnany z raju szatan miał na swoim kopycie wynieść ząbek czosnku.

Popularność zdobył już w starożytności. W specjalnych ogrodach czosnkowych uprawiali go Grecy i Rzymianie. Jego właściwości lecznicze docenił Hipokrates, a Pliniusz Starszy spisał znane mu czosnkowe receptury. Kiedy Egipscy robotnicy przy budowie piramid nie otrzymali czosnku wzniecili bunt.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Tyle o czosnku mówi historia, a co na to życie? Prosty sos czosnkowy na bazie majonezu i jogurtu naturalnego, doprawiony bazylią i koperkiem, to uniwersalny dodatek na każdą okazję. Sos można podawać na wiele sposobów: do mięs z grilla, do wędlin, kiełbas i jaj na twardo, do ryb, do pieczonych ziemniaków, a także do rozmaitych sałatek (np. z pomidorów lub z białej kapusty). Sos czosnkowy jest świetny również jako dip do krakersów lub surowych warzyw. Zaserwuj sobie czasem ten aromatyczny dodatek, który pozwoli Ci wyrwać się z kuchennej rutyny! Zmiksuj ze sobą produkty np.:

½ szklanki Majonezu

1 szklanka Jogurtu naturalnego

3-5 ząbków Czosnek posiekany lub zgnieciony praską

1 łyżka Bazyli świeżej

1 Płaska łyżka koperku

Sól pieprz do smaku

Chiński Sos Czosnkowy

Jednym z powodów, dla których często zamawiamy chińskie dania na wynos, jest to, że są tak niespotykanie aromatyczne. Różnorodność sosów, przypraw i poziomów ostrości jest całkowicie satysfakcjonująca, ponieważ jest coś, co pasuje do każdego nastroju. Chociaż dzisiejszy chiński sos czosnkowy jest aromatyczny, jest mało pikantny. Możesz więc dodać więcej chili, jeśli chcesz, aby był bardziej tradycyjny i ostry. Wymieszaj taki sos z wybranymi warzywami i mięsem, podgrzej na woku aby uzyskać super aromatyczną potrawę, a gorące można podawać z ugotowanym ryżem. Sos świetnie sprawdza się również jako dip do pierogów i kanapek!

    2 łyżki oleju roślinnego lub rzepakowego

    2 łyżki mielonego czosnku

    1 łyżka mielonego imbiru

    1 łyżeczka drobno posiekanej zielonej chili

    ⅔ szklanka sosu sojowego o niskiej zawartości sodu

    ½ szklanki bulionu z kurczaka

    ⅓ szklanka octu ryżowego

    ¼ szklanki jasnobrązowego cukru

    1 łyżka oleju sezamowego

    1 łyżka płatków czerwonej papryki

    ¼ szklanki wody

    2 łyżki mąki kukurydzianej

Rozgrzej olej roślinny w średnim rondlu na dużym ogniu. Dodaj czosnek, imbir i chili. Gotuj, cały czas mieszając, aż zacznie pachnieć, około 15 sekund.

Dodaj sos sojowy, bulion drobiowy, ocet, cukier brązowy, olej sezamowy, płatki czerwonej papryki. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień do średniego i gotuj przez 1 minutę. Wymieszaj wodę i mąkę kukurydzianą do całkowitego rozpuszczenia i wlej do sosu. Gotuj cały czas mieszając, aż sos zgęstnieje. Pozostaw sos do ostygnięcia przez 1 godzinę, a następnie przełóż do słoiczka lub hermetycznego pojemnika i wstaw do lodówki. Podgrzej sos przed podaniem, podgrzewając go na małym ogniu.

Sos Maślano Czosnkowy

Ta prosta formuła ulepsza wszystko, czego dotknie, od krewetek i łososia po grzyby i ziemniaki. Wydajność ​​1/2 szklanki, Czas gotowania to kilka minut.

1/2 kubka masła niesolonego, w temperaturze pokojowej

4 goździki

1/4 szklanki czosnek, mielony

1 łyżka posiekane świeże zioła, takie jak pietruszka, oregano, rozmaryn, tymianek lub szczypiorek, sól koszerna lub przyprawy do wyboru

    Aby zrobić masło czosnkowe, połącz masło, czosnek, zioła i sól w małej misce i mieszaj, aż dobrze się połączą. Przechowuj w hermetycznym pojemniku w lodówce. Gdy będziesz gotowy do użycia, rozpuść masło czosnkowe na dużej patelni na średnim ogniu. Po roztopieniu gotuj do pachnącego zapachu, około minuty.

Nalewka czosnkowa

35 dag świeżego obranego czosnku rozetrzeć i zmieszać z 250 ml czystego spirytusu.

Szczelnie zamknąć i pozostawić w ciemnym chłodnym miejscu, ale nie w lodówce, na okres 10 dni. Następnie masę przecedzić, przelać do ciemnego naczynia szklanego i pozostawić w ciemnym miejscu jeszcze na 4 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użytku. Należy przyjmować po 25 kropli 3 x dziennie z 50 ml naturalnego kefiru lub jogurtu. W celu zneutralizowania nieprzyjemnego zapachu czosnku należy zjeść natkę pietruszki, jabłko, skórkę z cytryny lub pomarańczy. Idealna na złogi miażdżycowe, nadciśnienie, wzmacnia serce, działa zabójczo na bakterie, grzyby, wzmacnia odporność i dodaje wigoru.

UWAGA – kurację należy przeprowadzić nie częściej niż raz w roku.