Jagmeet Singh i Andrew Scheer okazali solidarność z Justinem Trudeau, który podczas sobotniego spotkania wyborczego w Mississaudze musiał założyć kamizelkę kuloodporną. Przed spotkaniem stwierdzono zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdecydowano o wzmożeniu ochrony.

Singh napisał na twitterze, że pogróżki pod adresem jednego z liderów są tak naprawdę skierowane do wszystkich. Podziękował RCMP za potraktowanie sprawy poważnie i utrzymanie bezpieczeństwa.

Trudeau miał przemawiać w sobotę do 2000 swoich zwolenników. Spotkanie było opóźnione o 90 minut. Gdy lider liberałów wyszedł już na scenę, otaczali go funkcjonariusze z jednostki taktycznej z ciężkimi plecakami. Po wystąpieniu Trudeau uścisnął dłoń wielu osobom przy scenie i potem, jak przechodził przez tłum. Według planu lidera liberałów miała zapowiedzieć jego żona, ale Sophie Grégoire Trudeau w ogóle nie pojawiła się na scenie.

RCMP przekazało, że w przypadku, gdy lider polityczny jest zagrożony, policja dokładnie analizuje potencjalne niebezpieczeństwo. Następnie odbywa się dyskusja z liderem na temat dalszych procedur. Wszyscy razem uzgadniają plan działania.

Justin Trudeau powiedział, że niedzielna sytuacja była konsekwencją internetowej kampanii nienawiści, która się toczy w Kanadzie i na całym świecie. Przy okazji oskarżył konserwatystów o serwowanie wyborcom kłamstw na temat liberałów, ale już nie ośmielił się oskarżyć swoich politycznych przeciwników o związek z zagrożeniem, które pojawiło się w niedzielę. Ani Trudeau, ani RCMP nie ujawnili, jakie to było zagrożenie.

Trudeau dodał, że najważniejsze było dla niego bezpieczeństwo rodziny i osób, które przyszły na spotkanie.

W poniedziałek podczas zbiórki żywności z okazji dnia dziękczynienia w Remnant Tabernacle Church Of God Seventh Day Trudeau nie nosił już kamizelki, ochrona też była “normalna”. Lider liberałów rozpoczął ostatni tydzień kampanii usiłując odzyskać poparcie tracone na rzecz NDP i Bloc Quebecios.

Andrew Scheer w niedzielę był w Ottawie, ale miał dzień wolny. Elizabeth May spędziła niedzielę z mężem i dziećmi. Jagmeet Singh udał się do Burnaby, B.C., gdzie wziął udział we wcześniejszych wyborach.