Ambasador Izraela w Polsce: w relacjach polsko-izraelskich musimy patrzeć w przyszłość

– Stosunki polsko-izraelskie są dobre. Dzisiaj, kiedy mamy już nowy rząd w Izraelu i jesteśmy po bardzo dobrzej rozmowie między ministrami spraw zagranicznych Izraela i Polski, idziemy do przodu – powiedział w Polskim Radiu 24 Alexander Ben Zvi, ambasador Izraela w Polsce. Gościem “Stanu rzeczy” był także dr Sebastian Rejak, p.o. dyrektor biura AJC na Europę Środkową.

Ambasador Izraela w Polsce podkreślił, że historia nie może być punktem ogniskowania się relacji polsko-izraelskich. – Musimy mówić o historii Żydów na ziemiach Polskich, która ma już tysiąc lat. Były dobre i złe czasy, ale mówienie tylko o przeszłości – to błąd. Musimy o tym pamiętać, musimy nad tym pracować, historycy muszą badać dzieje, a nam nie wolno o tym zapominać. Ale robić z tego plan pracy na przyszłość – to byłby błąd. Musimy się skupiać na tym, co nas łączy, a łączy nas dużo: mamy wspólne interesy polityczne, ekonomiczne, kulturalne, turystyczne. Na tym musimy się koncentrować. Napięcia były w przeszłości – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Pytany o kwestię roszczeń, ambasador Izraela w Polsce odparł: “uważam, że jeśli pojawi się problem, to specjaliści muszą usiąść i porozmawiać”. – Mówienie o tym w mediach i staranie się, by był to główny punkt w relacjach między Polską a Izraelem, albo Polską i Żydami, to problem, błąd – wskazał.

 

za polskie radio