Rząd Kanady uruchamia w czwartek 27 maja nowy program, który oferuje Kanadyjczykom dotacje w wysokości do 5000 dol. na opłacenie energooszczędnych modernizacji domów.

Program Canada Greener Homes Grants – przeznaczy około 2,6 miliarda dolarów w ciągu siedmiu lat – by pomóc właścicielom domów w modernizacji systemów ogrzewania, zainstalowaniu paneli słonecznych oraz wymianie okien i drzwi.

Wnioski będzie można składać online. Wniosek rozpoczyna się od oceny energetycznej przeprowadzonej przez certyfikowanego rzeczoznawcę. Doradca ten odwiedza dom wnioskodawcy i ustala, które środki oszczędzania energii kwalifikują się do zwrotu.

Jeśli właściciel domu zdecyduje się kontynuować prace, wówczas zostanie zatrudniony licencjonowany wykonawca do przeprowadzenia modernizacji. Po oględzinach wykonanej pracy właścicielowi domu przysługuje zwrot kosztów.

Według Ottawy program ma na celu obniżenie rachunków za energię, stworzenie miejsc pracy i redukcję emisji szkodliwych gazów.

W zeszłym tygodniu rząd federalny ogłosił, że przeznacza do 10 milionów dolarów na rekrutację, szkolenie i opiekę mentorską 2000 osób przeprowadzających tzw audyty energetyczne.