Węgierski parlament zajmie się we wtorek projektem ustawy zakazującej promowania homoseksualizmu i „zmieniania” płci. Zmiana dotknie telewizyjnych reklam oraz szkolnictwa. Ideę zakazu parlamentarna większość – Fidesz Viktora Orbana – więc najpewniej już wkrótce nad Dunajem dojdzie do zmiany prawa w tym zakresie.

W ubiegły czwartek poprawki do projektu wprowadzili posłowie z komisji legislacyjnej, dlatego też już we wtorek parlament może powiedzieć „tak” zakazowi promocji homoseksualizm i transseksualizmu.

Zgodnie z propozycją nauczyciele będą musieli prowadzić lekcje w zgodzie z węgierską konstytucją uznającą za małżeństwo związek jednej kobiety i jednego mężczyzny. W związku z tym zajęcia dotyczące wychowania seksualnego zostaną poddane kontroli i prowadzić je będą mogły wyłącznie organizacje znajdujące się w państwowym rejestrze. Przewidziano ponadto karę za złamanie prawa – około 2 tys. zł.

Zmiany dotkną także telewizyjne reklamy, a stacje prezentujące treści promujące zmiany płci lub homoseksualizm będą zagrożone karami finansowymi. Ponadto w sytuacji łamania prawa państwo będzie mogło przerwać nadawanie programu (maksymalnie do godziny).

Źródło: dorzeczy.pl / wyborcza.pl