Prezydent Joe Biden w środę, 18 maja, powołał się na ustawę o produkcji obronnej, próbując zwiększyć produkcję mleka modyfikowanego dla niemowląt. Wydał również zarządzenie, aby samoloty przywoziły zaopatrzenie zza oceanu. Ten krok następuje po rosnącej presji ze strony Kongresu.

Oprócz powołania się na to prawo, Biden ogłosił „Operację Fly Formula”, która zapewni wskazówki Departamentowi Obrony i Departamentowi Rolnictwa USA (USDA) oraz zasobów zdrowia i usług społecznych (HHS) w celu sprowadzenia drogą lotniczą odżywek dziecięcych spełniających normy bezpieczeństwa FDA z innych krajów. Aby odżywki zostały przetransportowane do USA, Departament Obrony wykorzysta kontrakty z komercyjnymi liniami lotniczymi.

Problem odżywek dla niemowląt jest wynikiem zakłóceń w łańcuchu dostaw i wycofania z rynku produktów  dla niemowląt z zakładu w Sturgis w stanie Michigan . Na początku tego roku czworo dzieci zostało hospitalizowanych po zjedzeniu skażonej formuły po tym, jak placówka Abbott rzekomo zlekceważyła procedury higieniczne FDA. Jedno z dzieci   zmarło.

Nowe dane uzyskane przez Daily Mail ujawniły, że rodzice w Tennessee są najbardziej dotknięci niedoborem mleka modyfikowanego dla niemowląt. Drugim,   jest stan Delaware, w którym mieszka prezydent Joe Biden.

Uchwalona w 1950 r. ustawa o produkcji obronnej (DPA)  daje prezydentowi USA uprawnienia do nakazywania firmom produkowania towarów i świadczenia usług w celu wspierania obrony narodowej. Prawo zostało po raz pierwszy użyte podczas wojny koreańskiej.  Jest używane, aby pomóc krajowi wyjść z klęsk żywiołowych, zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, zdrowie publiczne, a nawet chronić przed terroryzmem.

W czasie pandemii koronawirusa administracja Trumpa wykorzystała DPA, aby nakazać General Motors produkcję respiratorów, a 3M produkcję masek  N95

Administracja Bidena jest  krytykowana za zbyt późną reakcję na kryzys zaopatrzenia w odżywki dla niemowląt.