Peter Dalglish, 61 l., odznaczony Orderem Kanady, został w Nepalu uznany winnym stosowania przemocy seksualnej wobec dzieci. Ostatni rok Dalglish spędził w zatłoczonym więzieniu na przedmieściach Katmandu. Jego kanadyjski prawnik mówi, że rodzina jest zdruzgotana i będzie składać apelację. Na razie nie wiadomo, kiedy sędzia zdecyduje o wymiarze kary. Grozi mu co najmniej 10 lat pozbawienia wolności.

Dalglish został aresztowany w swoim domu w Katmandu w kwietniu 2018 roku przez oficerów centralnego biura śledczego nepalskiej policji. Został oskarżony o wykorzystywanie dwóch chłopców w wieku 11 i 14 lat. Chłopcy byli w domu w momencie aresztowania. Funkcjonariusze powiedzieli, że śledzili Dalglisha przez kilka tygodni. Mężczyzna przez cały czas zaprzeczał stawianym zarzutom.


Prawnik Dalglisha podkreśla, że jego klient nie był obcy w Nepalu. Przez lata zajmował się pomocą humanitarną. Nie mieszkał w hotelu, tylko w domu, był znany i lubiany, wielu młodych ludzi uznawało go za mentora. Zdaniem prawnika ofiary i świadkowie zostali przekupieni, a proces był prowadzony z pogwałceniem prawa. Dalglish nie jest pierwszą osobą zaangażowaną w pomoc humanitarną w Nepalu, którą w ostatnich latach oskarżono o przemoc seksualną wobec dzieci.

Peter Dalglish urodził się w London, Ont., skończył prawo na Dalhousie University, przez kilkadziesiąt lat walczył z biedą wśród dzieci w Azji i Afryce. W latach 80. uczestniczył w zakładaniu organizacji Street Kids International. Ostatnio był doradcą UN Habitat w Afganistanie, pracował dla WHO i UN Mission for Ebola Emergency Response w Liberii. Orderem Kanady został odznaczony w 2016 roku.