Rodzice małych dzieci mogą potrzebować recepty na dostępne bez recepty leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe z powodu niedoborów w niektórych aptekach, ostrzega Szpital Sick Kids  w Toronto.

W liście wysłanym do opiekunów szpital poinformował, że niektóre apteki w całym kraju mają do czynienia z niedoborami płynnego Tylenolu i Advilu.

„Jeśli Twoje dziecko potrzebuje paracetamolu w płynnej postaci, teraz będziesz potrzebować recepty” – czytamy w liście. „Obecnie nie można go sprzedawać bez recepty, ponieważ farmaceuta musi go przepakować z dużych butelek na mniejsze”.

W oświadczeniu dla CTV News Toronto rzecznik SickKids powiedział, że apteki takie jak Shoppers Drug Mart są dotknięte ogólnokrajowymi niedoborami. Szpital twierdzi, że dzieci przebywające na noc w SickKids będą mogły otrzymać leki, ale ci, którzy odwiedzają szpital, a następnie wracają do domu, będą musieli uzyskać receptę od swojego lekarza.

Jen Belcher, wiceprezes ds. inicjatyw strategicznych i relacji członkowskich Stowarzyszenia Farmaceutów Ontario, mówi, że to zalecenie nie oznacza, że ​​klienci nie mogą kupować płynnego Advilu i Tylenolu bez recepty.

„Recepta to ułatwia w tym sensie, że zawiera instrukcje dotyczące wydawania  produktu. Ale ostatecznie płynny Tylenol nie zmienił się z leku bez recepty na produkt tylko na receptę” – powiedziała CP24.

Belcher wyjaśnił, że niedobór ma wpływ na mniejsze butelki, które są zwykle sprzedawane bez recepty, dlatego w niektórych przypadkach zalecają rodzicom uzyskanie recept, aby farmaceuci mogli używać większych butelek, aby zrealizować prośby.

SickKids zaleca również rodzicom rozważenie innych form leków, w tym tabletek do żucia.